איך להתכונן נכון לראיון עבודה?

כאשר מגיעים לראיון עבודה, למעשה מגיעים למבחן בשני כובעים - בכובע אחד, בוחנים היטב את מקום העבודה ואת המעסיק. בכובע השני נבחנים על ידי המעסיק.

במצב זה שני הצדדים בוחנים את מידת ההתאמה למקום העבודה של זה שמגיע לראיון העבודה ומהצד השני את סביבת ותנאי העבודה במידה והם מתאימים עבורכם.

למד על המעסיק ועל התפקיד

כחלק מההכנות לראיון העבודה חשוב להבין מיהו המעסיק ומה יהיה תפקידכם בחברה במידה ותתקבלו. כתוצאה מכך, כשתשבו בראיון העבודה תדעו כיצד להציג את עצמכם ולהדגיש את היתרונות שלכם בתחומים הרלוונטיים למשרה.

בכל הנוגע לחסרונות שלכם, למדו כיצד להציג את החסרונות באור חיובי, כך למשל – במידה ואתם בגיל מבוגר יחסית למשרה, סביר להניח שהמעסיק ישאל אתכם על כך, הכינו תשובה שתאיר אתכם באור חיובי. כמו כן, מבדיקה זו יעלו לכם שאלות בנוגע למשרה או לחברה - הכינו שאלות מראש למראיין בזמן שהוא ישאל אתכם – "האם יש לכם שאלות נוספות?" בזכות הכנה זו גם תיראו רציניים בעקבות העובדה שיש לכם שאלות בנוגע לתפקיד ובעצם מראה כי הייתם קשובים לדברים שהמראיין אמר לכם, גם מראה על נחישות לקבל את המשרה.

התאימו לקוד לבוש

הלבוש הוא הרושם הראשוני שיש למעסיק עליכם מהרגע שהגעתם לראיון עבודה, לכן חשוב להתלבש בצורה מכובדת, מכבדת ותואמת את התפקיד אליו אתם מגיעים לראיון. הקפידו על המראה החיצוני שלכם, בין אם זה מראה השיער, ציפורניים, שיער וכל פרט לבוש שלכם - במידה ויש משקפיים, תדאגו שהן נקיות ויושבות טוב. אל תקצינו את עצמכם ותעשו דברים שאתם לא רגילים אליהם, הקפידו על מראה ייצוגי ומסודר.

הגעה והמתנה לראיון

רצוי ואפילו אפשר לומר שחובה להגיע לראיון קצת לפני הזמן ועד רבע שעה לפני הזמן. זה נכון שיש דברים בלתי צפויים שיכולים לקרות בדרך, חשוב לקחת בחשבון את כל הדברים שיכולים לקרות ולהגיע כמה דקות לפני הזמן הרשמי של הראיון. מלבד החשיבות של הגעה בזמן לראיון, ההקדמה שלכם תאפשר לכם להירגע קצת לפני, להתפקס על מה שאתם רוצים לומר ולהגיע בצורה נינוחה ובלי לחץ, דבר אשר יעזור לכם בהצגת הרושם הראשוני, אחרי הכל בוחנים אתכם מהרגע שהגעתם ועד הרגע שאתם יוצאים מהדלת.

במהלך הראיון עצמו

בזמן הראיון יש לכם זמן להציג את עצמכם ולקבל את רושם על החברה ופעילותיה, תבליטו מתחילת הראיון את הכישורים והיכולתם שלכם בכל הנוגע לתפעול המשרה אליה ניגשתם ותהיו מודעים לחסרונות שלכם ותדאגו להציג אותם באור חיובי, תדאגו להראות כמה אתם מתלהבים ונחושים להתקבל לעבודה הספציפית, הראו את ההתלהבות שלכם מהחברה. חשוב לשמור על רמת אמינות מוחלטת, המטרה היא לקבל את העבודה ולכן תרצו להימנע מלשקר למעסיק ולאחר מכן להגיע למצב של אי נעימות במקרה הטוב ולעשות טעיות קריטיות במקרה הרע.  

שפת גוף

ראיון עבודה זהו אירוע מלחיץ המלווה בהרבה מאוד לחץ והתרגשות, בין כל הדברים כדי גם לשים לב לשפת הגוף שלכם בזמן הראיון. פעולה ראשונה וחשובה לעשות זה להסתכל למראיין בגובה העניים, אתם נמצאים בדו שיח עם המראיין וזה שאתם מסתכלים לכיוונו מלמד אותו שאתם נמצאים איתו ומקשבים.