איך ארגונים מגייסים ב2022

כיום כל מנהל או מנהלת יודעים כי ההון האנושי בכל ארגון או עסק הוא בעל חשיבות מכריעה בכל הנוגע לתפוקה ולהישגים של הארגון. איתור וגיוס של הון אנושי מתאים (בידי הארגון עצמו או על ידי חברת השמה) דורש איתור של עובדים שיש התאמה רחבה ביניהם לבין הארגון, התרבות הפנימית שלו והערכים עליהם הוא מבוסס. בעולם המודרני, גיוס עובדים מזמן לא מתמצה כבר במדור דרושים בעיתון.

גיוס אחרי משבר הקורונה

משבר הקורונה הביא שינויים משמעותיים לעולם העבודה, ויצר יחסים חדשים בין מועסקים למעסיקים פוטנציאליים. בין היתר, המשבר הביא עמו שינויים של תרבות העבודה במקומות רבים, אשר משלבים עבודה היברידית עם עבודה מהבית, דבר שהביא לשינוי באיזון הטיפוסי של מועסקים בין שעות עבודה לבית. המועסקים הפוטנציאליים החלו לדרוש גמישות גבוהה יותר באופי ושעות העבודה, ודורשים מקום שיעניק להם ולצרכים שלהם יחס ומענה אישי, ולכן רבים מהם בחרו לעשות הסבה להייטק. שינויים אלו הביאו מטבע הדברים לשינוי בעולם ההשמה וגיוס העובדים.

דגש מרכזי שיש לשים לב אליו בכל עבודת השמה – בין אם נעשית בידי המעסיק ובין אם בידי חברת השמה חיצונית – היא שיש צורך בהתאמה רחבה בין מקום העבודה לבין העובד. התאמה זו אינה מתמצית אך ורק בהלימה במישור השכר בין הצעת העבודה לבין הציפיות. התאמה זו נדרשת להיות באופי העבודה, בשעות העבודה ובמקום העבודה, בתרבות הארגונית של העסק, ביחסים שיש בין העובדים בעסק, בערכים עליהם מבוסס העסק וכיוצא באלה.

התובנה כי התאמה איכותית ומדויקת יכולה להביא לתוצאות חיוביות בעבור שני הצדדים מחלחלת יותר ויותר בשנים האחרונות, והופכת את תהליך הגיוס למורכב יותר. ישנן דרכים שונות לגייס עובדים, וכל עסק או ארגון שמעוניין לעשות זאת נדרש להתאים לעצמו את הדרך הטובה ביותר.

אפשרויות שונות לגיוס עובדים

דרך אחת, והיא הדרך המסורתית לגיוס עובדים לארגון, היא באמצעות קבלת קורות חיים למחלקת כוח אדם של הארגון, איתור קורות החיים של המועמדים המתאימים וראיון של המועמדים הרלוונטיים. הארגון מפרסם באופן עצמאי "דרוש Data Analyst" או "דרושים עובדי ולידציה", ומזמן לראיון את המועמדים הרלוונטיים. שיטת גיוס זו מוכיחה את עצמה פעמים רבות ככזו המתאימה לעסקים וארגונים קטנים, בהם יש קשר אישי, יומיומי ושוטף בין המנהל הראשי לבין כל העובדים בחברה.

דרך אחרת, היא שימוש בחברות כוח אדם לצורך גיוס עובדים. שיטה זו מתאימה למשרות וענפים מסוימים, אך היא בהחלט לא מוגבלת לניקיון או אבטחה כפי שנהוג לחשוב. כיום חברות כוח אדם רבות מעניקות כוח אדם איכותי באופן מידי ורחב, במגוון ענפים. דרך אחרת, היא שימוש בחברת השמה, אשר עורכת התאמה מדויקת בין מועמדים מתאימים לבין הארגון או העסק שמגייסים. חברות השמה מכירות היטב את אתגרי עולם העבודה המודרני, ובמובן הזה יכולות להביא למעסיק לראיון אך ורק מועמדים שמתאימים לו ולחברה.

לכל ארגון יש מבנה גיוס שיותר מתאים לו, בהתאם לגודל הארגון, לאופי העבודה, ליחסים ההיררכיים בעבודה, ולזמן והמשאבים שקיימים בעבור המנהלים להשקיע בעבודת הגיוס. יש לזכור כי כל עבודת גיוס איכותית דורשת השקעת זמן מצד הארגון, אולם הסתייעות בחברת השמה או חברת כוח אדם עשויה לסייע מאוד לעתים בהקשר זה.