ניהול זמן

מאת:גליה בר שלום,
ייעוץ ארגוני * גיוס עובדים * גרפולוגיה *ייעוץ קריירה

**אתה לא מספיק את כל המשימות שחשבת שתספיק?

**את לא מגיעה לעשות את הדברים שאת באמת רוצה?

**אתה לא מצליח לנוח בזמן האחרון?

זמן הוא מצרך נדיר ולכן ניהול הזמן הוא ניהול כלכלי לכל דבר.

מה אפשר לעשות כשהזמן רץ מהר מדי?

טיפים לניהול זמן יעיל ואיכותי

**הגדרה – של משימות לפי סדר חשיבות עבורך. אפשר להתחיל בשלוש קטגוריות: חייב/ת לעשות, צריכ/ה לעשות ורוצה לעשות.

**תכנון – כדאי לערוך תכנון יומי, שבועי וחודשי של המשימות. הצבתן של המשימות ביומן תהיה: מהחשובות ביותר בסדר חשיבות יורד עד שיומן מתמלא.

**מרווחי בטחון – חשוב להכניס ליומן "שעות פנויות" במשך היום כדי לאפשר דינאמיות בהתאם להתפתחויות מידיות "בשטח". היכולת לערוך תמרון במהלך היום היא חשובה מאוד ליעילות הסופית.

**חידוש האנרגיה – זה כמעט בלתי אפשרי להיות בניצול אנרגטי מלא לאורך זמן רב. תכנון נכון של הזמן כולל לפחות שעה בכל יום אשר בה את/ה עושה משהו שאת/ה אוהב. זוהי השעה שבה הגוף והנפש נטענים באנרגיה חדשה.

**משימות מעיקות. כדאי להתחיל את היום עם משימה או שתיים שהן מעיקות עבורנו. בדרך זו ניתן להבטיח כי המשימה תעשה וכן סיומה של המשימה המעיקה מעניקה פעמים רבות תחושת הקלה. משימות מעיקות ידועות כזוללות אנרגיה.

ניהול זמן

**ריכוזניהול זמן נכון כולל דחייה של משימות שבהן נדרש פחות ריכוז - לסוף היום.

**מיקוד – השתדל/י להתמקד בדבר אחד בכל פעם. למרות הפיתוי לעסוק בכמה נושאים בו זמנית, כאשר מדובר בנושאים שהן נדרשת תשומת לב, התמורה הכוללת תהייה גבוהה יותר כאשר תקדיש/י לכל תחום זמן קצר יותר אך ממוקד בנושא עצמו ולא תוך כדי קריאת מיילים, שיחה בטלפון או גלישה באינטרנט.

**הצבת גבולות – כדאי להגביל את הזמן מראש עבור משימות אשר השקעת הזמן בהן היא ללא גבולות. כדאי להתחיל במשימות שהן קצרות וממוקדות.

**ניצול זמן המתנה – ממתין/ה בתור? נצל/י את הזמן. הבא, ספר אהוב (זמן איכות עצמי), קראי ועני על מיילים חשובים, בנה תכנון ראשוני למצגת הקרובה וכו'.

**זוללי אנרגיה – זהה/י אנשים שהם זוללי אנרגיה והתרחק/י מהם ככל שניתן. אם אין לך בררה, דע/י כי זוללי האנרגיה הם בדרך כלל אנשים רגשיים מאוד. הקשב/י להם, ונסה/י להמעיט בשיחות בנושאים שגורמים להם להתפרצויות רגשיות.

ניהול הזמן שלך

ספר/י לנו עד כמה את/ה מצליח לנהל את הזמן שלך באופן איכותי?

צור קשר

חזרה לנושא פיתוח עצמי

נושאים נושאים שיכולים לעניין אותך: