שחיקה אצל עובדים-יש פתרון

מאת:גליה בר שלום,
ייעוץ ארגוני * גיוס עובדים * גרפולוגיה *ייעוץ קריירה

מרגיש/ה שחוק/ה?

את/ה לא לבד. אסף הוא עובד שהולך באי חשק לעבודה בבוקר, בשונה מבעבר. הוא מרגיש שהסבלנות שלו כלפי אנשים אחרים יורדת, שהלקוחות בזמן האחרון הם בעיקר מטרד עבורו ושכל מטלה נוספת היא מעמסה. מזהים את המצב בו אסף נתון? מה עובר עליו? אסף, יש להניח, נמצא בתהליך של שחיקה בעבודתו.

מהו ההבדל בין עייפות פיסית לעייפות המביאה לשחיקה?

עייפות פיסית תופיע לאחר התנסות פיזית או מנטלית אינטנסיבית והיא מסתיימת לאחר מנוחה. עייפות המביאה לשחיקה, לעומת זאת, היא כרונית ובלתי פתירה. במצב זה אדם מדולדל מבחינת כוחותיו. לא ניתן לבטל עייפות אשר נובעת משחיקה באמצעות שינה ומנוחה.

איך מתמודדים עם שחיקה בעבודה?

שינוי. לעובדים אשר חשים מיצוי ושחיקה בעבודה נדרש שינוי כלשהו. השאלה היא האם נדרש לך לשינוי נקודתי כלשהו? או האם נדרש לך מהפך משמעותי בחיים?.

אולי את/ה נמצא בקריירה הלא נכונה?

איך תדע/י איזה שינוי נדרש לך בעבודתך? שינוי של התפקיד? יתכן ונדרש שינוי במקום העבודה? אולי בחירת מקצוע חדש הוא מה שאת/ה צריך/ה? ו...אולי זהו הזמן הנכון עבורך להגשים חלום ולצאת לעצמאות עסקית?

למה כל כל קשה לי לעשות שינוי?

קשה לנו לעשות שינוי מכיון שהשינוי דורש מאיתנו השקעת אנרגיה מרובה. השקעת האנרגיה אינה רק פיסית, אלא בעיקר השקעת אנרגיה נפשית ביצירת שינוי. במצב של שחיקה, רמת האנרגיה הנפשית היא נמוכה מלכתחילה, לכן, הצורך להשקיע משאבים נפשיים נוספים הוא קשה במיוחד.

מי יכול לעזור לי?

במצב כזה נדרשת עזרה של אדם אחר. חבר או בן זוג יכול לסייע מאוד ביציאה מן השגרה, אך לא תמיד, לפעמים בן הזוג שקוע אף הוא בתהליכי שחיקה משל עצמו וחבר טוב יכול להתקשות להעניק לך את העצות שבאמת מתאימות לעובד השחוק. במצב כזה עדיף לפנות ליועץ/ת קריירה מומחה/ת ומקצועי/ת.

ייעוץ מקצועי

בחירת יועץ/ת מקצועי לבניית קריירה יכולה לעזור לך:

**לסייע לך לאבחן את הקושי שבו את/ה נמצא היום,

**לעזור לך לאבחן את היכולת שלך היום לעשות שינויים אמיתיים מסוגים שונים

**להמליץ לך על כיוון חדש בקריירה שלך שיחזיר אותך לתחושת הצלחה.

**לעזור לך לעשות את הצעד הראשון בדרך לצמיחה אישית ומקצועית.

האם יש קשר בין שחיקה בעבודה לשחיקה בחיים הפרטיים?

חשוב לדעת כי השחיקה כמעט תמיד עוברת מחלק אחד של החיים לחלקים אחרים, כלומר מהעבודה לחיים האישיים או להפך, על פי פרופ' איילה מלאך-פיינס, אשר חקרה את הנושא במשך שנים ואף פרסמה את ספרה "שחיקה נפשית". לכן, כדאי מאוד להתמודד עם משבי שחיקה בעבודה ולדחות את המחשבה כי המיצוי ימצא רק בחיים האישיים בלבד ויהיה מספק ולאורך זמן.

בחזרה לנושא: מתמודדים עם שחיקה בעבודה

בחזרה לנושא: משאבי אנוש

מעבר לנושא ייעוץ קריירה

מודל להקטנת ומניעת שחיקה

במאמר זה נציג מודל בן 4 שלבים ולאחר מכן, נדגים את דרך היישום שלו. ...אסף - מדברים עליך.